Dlaczego strona internetowa nie przyciąga klientów?

Dlaczego strona internetowa nie przyciąga klientów? Projekt i grafika tworzenie stron www i sklepów internetowych studio graficzne

Strona internetowa jest najlepszą formą reklamy Twojej firmy. Zapewnia globalny zasięg, podnosi wiarygodność firmy, prezentuje Twoją ofertę, ułatwia kontakt… Jednak wciąż wielu przedsiębiorców traktuje firmową stronę www jak zło konieczne, a nie jak potężne narzędzie sprzedażowe, które dzięki przemyślanej strategii może zdobyć wielu klientów.

Stworzyłeś piękną stronę internetową, poświeciłeś czas i energię, dodałeś zdjęcia i opisy. Jednak Twoja nowa strona internetowa nie generuje żadnego ruchu. Głowisz się dlaczego strona internetowa nie przyciąga klientów? nie przyciąga klientów. Niby wszystko się zgadza, są opisy zdjęcia oferta, dane kontaktowe, ale niestety z jakiegoś powodu strona internetowa nie generuje zapytań od klientów.

Dlaczego strona internetowa nie przyciąga klientów?

Po pierwsze musisz się zastanowić jak przyciągnąć klienta na stronę internetową. To zwykle działania, które nie dzieją się bezpośrednio na stronie internetowej tylko poza nią, tam, gdzie są Twoi potencjalni klienci. Mogą to być na przykład reklama na Facebooku lub w Google, media społecznościowe, kampanie mailingowe lub inne działania marketingowe. Na początek zacznij od płatnych źródeł ruchu. Musisz pamiętać, że strona www to narzędzie, część większej układanki/ strategii na pozyskiwanie klientów z internetu. Nie zdobędziesz nowych klientów dzięki stronie, jeśli nikt jej nie zna. Potencjalni klienci muszą najpierw dowiedzieć się o istnieniu Twojej strony, musisz ich zainteresować i przyciągnąć na nią. Dzięki płatnym źródłom zdobędziesz ruch, który na początku istnienia Twojej strony www ma szansę zamienić odwiedzających w klientów Twojej firmy. Darmowe źródła ruchu są jednymi z najlepszych, ale niestety potrzeba dużo czasu, zanim zaczniesz uzyskiwać z nich odwiedzających. Przy ogromnej konkurencji jest to trudne zadanie, trzeba uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że jest to długoterminowa taktyka. Pierwszym krokiem do sukcesu jest promocja firmy wszędzie tam, gdzie mogą Cię znaleźć potencjalni klienci.

Wraz z uruchomieniem strony internetowej warto wdrożyć Google Analytics lub inne narzędzie do śledzenia ruchu na stronie. Tylko dzięki temu będziemy wiedzieć, czy strona jest odwiedzana i czy w tym zakresie są jakieś postępy.
W przypadku strony internetowej sprawdzenie ruchu jest bardzo proste. Wystarczy założyć darmowe konta Google Analytics i Google Search Console. W tych narzędziach znajdziesz szczegółowe i rzetelne informacje o użytkownikach.

Poznaj swoich klientów, czyli grupa docelowa.

Żeby te wszystkie wyżej wymienione działania przyniosły efekty. Bardzo ważne jest określenie swojej grupy docelowej.
I to musimy się na chwilę zatrzymać. Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie, kto jest Twoją grupą docelową, Twoim idealnym klientem-to Twoje wszystkie działania marketingowe mogą okazać się bezowocne, dużo mniej skuteczne, ale za to mogą być bardzo kosztowne.
Precyzyjne określenie grupy docelowej jest bardzo ważna, tak naprawdę od jej określenia powinieneś zacząć. Prowadzenie kampanii marketingowej nakierowanej na grupę docelową konkretnych odbiorców sprawdza się przy każdej działalności gospodarczej, w niewielkie firmie, jak i dużym koncernie obejmującym zasięgiem niemal cały świat. Twoja reklama musi dotrzeć do największej liczby odbiorców, lecz nie przypadkowych ludzi, którzy mogą nie być nią zainteresowani. Konieczne jest dotarcie do konkretnej grupy docelowej, a tę trzeba wcześniej dokładnie określić. Znając grupę docelową i jej oczekiwania, będziemy wiedzieli, na jakie problemy nasza strona powinna odpowiadać.

W jakim celu tworzysz stronę www?

Kolejnym ważnym zadaniem jest określenie celu strony internetowej. Odpowiedz sobie na pytanie „Jakie są Twoje oczekiwania wobec strony?”. Chcesz, żeby klienci do ciebie dzwonili? A może wolisz, żeby od razu składali konkretne zamówienia? To są istotne aspekty, które należy przemyśleć jeszcze przed projektowaniem strony, która ma być tworzona z myślą o realizowaniu tych celów. Od tego, co chcesz osiągnąć, będzie zależało dosłownie wszystko: układ, struktura czy odpowiednia architektura informacji. Wyznaczenie celu to kluczowa część procesu analizy i planowania przy tworzeniu strony internetowej. Świetna strona będzie nie tylko zarabiała na siebie przez m.in. wzrost ruchu, konwersji i sprzedaży, ale będzie również pomagała firmie się rozwinąć. Najgorszy z możliwych celów to zbudowanie strony internetowej tylko po to, żeby ją mieć. Twoja strona będzie skuteczniejsza, jeśli na samym początku jej tworzenia zdefiniujesz wyraźny cel, który ma realizować.

Wartościowa i przyjazna dla użytkownika strona internetowa

Jest kilka ogólnych porad, które mogą przybliżyć Cię do tego, aby Twoja strona była bardziej wartościowa i przyjazna dla użytkowników.

Czas wczytywania się strony.
Użytkownicy internetu są bardzo niecierpliwi. Żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu i czas wczytywania z się strony nie powinien być dłuższy niż 3 sekundy. 53% użytkowników po trzech sekundach przestaje czekać na dalsze ładowanie się strony.
Szybkość ładowania się strony ma również wpływ na pozycję naszej strony w wyszukiwaniach.

Szybkość ładowania się strony można sprawdzić w darmowych narzędziach między innymi:

GTmetrix

PageSpeed Insights

Pingdom

Czy twoja strona jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych?
Udział urządzeń mobilnych w Internecie na przestrzeni ostatnich kilku lat diametralnie wzrósł.
Z roku na rok można zauważyć znaczący wzrost ruchu w sieci generowanego właśnie przez użytkowników mobilnych. Witryna, która wyświetla się niepoprawnie na urządzeniach mobilnych, wpływa negatywnie na ocenę użytkowników i może ich zniechęcić do dokonania zakupu, co będzie miało przełożenie na wyniki sprzedaży.

Czy twoja strona internetowa buduje zaufania?
Wygląd strony, certyfikat SSL, opinie klientów, zdjęcia zespołu lub osób budujących firmę, dodatkowo historia twojej marki, wartościowe artykuły i budowanie pozycji eksperta to elementy, które budują zaufanie twojej strony internetowej, a co za tym idzie-do twojej marki.

Czy twoja strona jest użyteczna i estetyczna?
Trzeba pamiętać, że strona internetowa, która jest nieintuicyjna, nieużyteczna i nieestetyczna, będzie odrzucać potencjalnych klientów i zniechęcać ich do kontaktu. Taka strona będzie przeszkodą do pozyskania nowych klientów.

Czy twoja strona jasno komunikuje, co oferujesz?
Osoba odwiedzająca Twoją stronę skanuje, co jest na stronie i powinna być w stanie od razu zorientować się czego może spodziewać się na Twojej stronie.
Przygotowując teksty i grafiki na stronę internetową, musisz pamiętać o tym, że osoby odwiedzające Twoją stronę po raz pierwszy zwykle nie mają zielonego pojęcia, czym się zajmujesz. Więc dobrze jest umieścić na stronie takie informacje, które pozwolą w szybki sposób, wyjaśnić odbiorcy co oferujesz, jaki problem możesz pomóc im rozwiązać, jakie korzyści mogą dzięki tobie uzyskać, korzystając z twoich usług.

Czy twoja strona odpowiada na pytania klientów?
Zamieszczanie na stronie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania, pomaga tych klientów pozyskiwać. Często użytkownik szuka potrzebnych mu informacji na stronie, a niekoniecznie chcę się z tobą kontaktować, żeby o coś dopytać, jeśli nie znajdzie interesujący go informacji, po prostu poszuka go ich na stronie konkurencji.

Strona internetowa powinna przyciągać klientów i zachęcanie ich do kontaktu. Innymi słowy, witryna firmowa powinna na siebie zarabiać. Bo jeśli nie, to po co marnować na nią czas i pieniądze. Aby witryna internetowa stała się skutecznym źródłem dla pozyskiwania klientów, najpierw należy ją rozsądnie zaprojektować oraz stosować się do pewnych reguł.
Dbanie tylko o to, aby strona www była „ładna dla oka”, zwyczajnie nie wystarcza do tego, aby uczynić z niej skuteczne narzędzie do pozyskiwania klientów. W dzisiejszych czasach przy ogromnej konkurencji wizerunek i wiarygodność odgrywają niebagatelną rolę.

Zobacz również