Ile kosztuje strona internetowa?

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej? Co ma wpływ na cenę strony internetowej?

Cena strony internetowej zależy od wielu czynników. Wielkość strony oraz dodatkowe  funkcjonalności mają znaczący wpływ na ostateczną cenę witryny.
W tym artykule postaram się przedstawić najważniejsze elementy, od których zależy cena strony internetowej.

Dziś, wiele spraw załatwiamy online, robimy zakupy w sieci, szukamy informacji, umawiamy wizyty, szkolimy się, poznajemy nowych ludzi.
Potencjalni klienci szukają informacji w sieci, by do nich dotrzeć musisz w jak najlepszy sposób zaprezentować swoją firmę i swoje produkty czy usługi w internecie.
W dzisiejszych czasach strona internetowa to „must have”, każdej firmy.

Ale ile właściwie kosztuje strona internetowa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje strona internetowa. Strona www to produkt oferowany w różnych wariantach służący różnym celom, posiadający różne funkcjonalności. Koszty realizacji strony www są bardzo rozbieżne ze względu na potrzeby klientów i możliwości zarówno techniczne jak i wizualny. Ceny wykonania strony internetowej może wahać się naprawdę bardzo mocno.
Koszt utworzenia strony internetowej zależy od wielu czynników między innymi:

  • rodzaju strony,
  • dodatkowych funkcjonalności na przykład wielojęzyczność lub połączenie z social media,
  • kto wykonuje stronę, w jakiej technologii budowana będzie strona,
  • poziom rozbudowania (liczba podstron do zaprojektowania),
  • ilość treści i rodzaj treści na stronie, na przykład skomplikowany układ, obecność tabel, wykresów, infografik itp,
  • indywidualny projekt graficzny strony internetowej lub strona internetowa z wykorzystaniem szablonu.

Trzeba pamiętać, że stworzenie dobrej i skutecznej strony internetowej wymaga wielu godzin pracy.
Pamiętaj, że strona internetowa to oprócz dobrego projektu graficznego, to również optymalizacja, wydajności i bezpieczeństwo.
Zapewne chcesz aby Twoja firma była postrzegana jako profesjonalna, godna zaufania, taka też powinna być Twoja strona internetowa, która często jest główną wizytówką firmy.

Żeby nie stracić czasu i pieniędzy, zastanów się na czym naprawdę Ci zależy na Twojej stronie internetowej. Jakie główne cele biznesowe powinna ona spełniać? Komu i do czego ma służyć?

Po określeniu głównych funkcji strony www pozostaje nam jeszcze przemyślenie innych mniejszych lub większych dodatkowych funkcji  takich jak na przykład: formularz kontaktowy lub inny bardziej złożony w formularz zgłoszeniowy, integracja z social media, mapy Google z lokalizacją firmy, instalacja certyfikatu SSL,  funkcje filtrowania lub sortowania ofert produktów,  kalkulatory online lub formularze wyceny, system rezerwacji usług lub wizyt, funkcje logowania i rejestracji, inne popularne moduły, które będą przydatne do rozwoju Twojej firmy i zachęcenie klienta do kontaktu.

Przy realizacji strony internetowej, główną składową wyceny będzie ilość podstron jakie będą składać się na całą stronę. Każda z podstron może różnić się od siebie zaawansowaniem, ilością tekstów i zdjęć. Podstrony z dużą ilością tekstu i zdjęć,  z dodatkami ciekawych efektów wizualnych będą wymagały większego nakładu pracy,  co za tym idzie cena będzie na pewno wyższa.

Nie ulega wątpliwości, że dla użytkownika bardzo istotny jest estetyczny wygląd strony.
Internauta zaraz po wejściu na stronę widzi szatę graficzną i na jej podstawie wyrabia
sobie pierwszą opinię na temat całej witryny. Atrakcyjny design wywołuje pozytywne
emocje oraz zachęca do pozostania na stronie i zapoznania się z ofertą.
Dedykowany projekty graficzne pozwoli na najlepsze dopasowanie wyglądu strony www dla Twojej firmy.

Koszt strony internetowej w zależności od rodzaju

Wiesz już, że koszt strony internetowej opiera się głównie na jej zawartości oraz elementach zewnętrznych, niezbędnych do jej prawidłowego działania. Przejdźmy zatem do samego procesu tworzenia strony.

Dużym wpływem na cenę strony www będzie technologia w jakiej zostanie wykonana strona internetowa. Najdroższym rozwiązaniem  będzie pisana od podstaw dedykowana strona www. Musisz wiedzieć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje stron www – witryny statyczne oraz strony www oparte o system CMS Pierwsze z nich to takie, którymi nie masz możliwości samodzielnie zarządzać. W przypadku CMSa masz dostęp do panelu administracyjnego. Po zalogowaniu możesz w prosty sposób zarządzać własną stroną www posługując się edytorem tekstu oraz przyjaznymi, bardzo intuicyjnymi narzędziami.
Dlatego lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie wybór gotowego i sprawdzonego systemu zarządzania treścią takiego jak WordPress. Dzięki gotowemu systemowi zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy. Do tego systemy takie jak WordPress posiadają tysiące gotowych rozwiązań w postaci modułów / wtyczek oraz dobrze się pozycjonują.

Koszt strony www waha się w zależności od jej wielkości i zaawansowania.

Szacunkowe wyceny dla najpopularniejszych rodzajów stron internetowych oparte o analizę aktualnych ofert rynkowych:

Strona One Page

One Pager jak sama nazwa wskazuje to strona internetowa składająca się z “jednej strony”głównej, często wydłużonej, po której można poruszać się używając specjalnej nawigacji scrollującej lub głównego menu strony. Taka strona kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Strona Wizytówka

Prosta strona internetowa, idealne rozwiązanie dla małej firmy. Zawiera kilka podstron z najważniejszymi informacjami. W zależności od zaawansowania projektu i ilości podstron ceny wahają się od tysiąca do kilku tysięcy złotych.

Strona Landing Page

Strony Landing Page stosuje się do celów promocyjnych i marketingowych lub bezpośredniej sprzedaży produktu lub usługi. Jak sama nazwa wskazuje to strona lądowania, czyli taka,
na którą trafiają najczęściej użytkownicy po kliknięciu w banner, mailing, link sponsorowany lub link reklamowy.Koszt strony internetowej tego typu strony, to koszt rzędu od 500zł, nawet do 2 tysięcy złotych.

Strona Blog

Bloga jest świetnym narzędziem dla osób chcących podzielić się się wiedzą lub swoimi pasjami, jest rodzajem strony internetowej, która koncentruje się głównie na treściach pisanych w formie postów. Wykonanie strony internetowej w formie bloga kosztuje od 500 zł do 2000 zł netto.

Strona firmowa

Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj stron internetowych. Odpowiednio dopasowana do oferty i grupy docelowej firmy, bardziej rozbudowana od wyżej wymienionych stron www.
Ten rodzaj strony składa się z wielu zakładek i kompleksowo prezentuje firmę i jej ofertę w internecie. Zaprojektowana od podstaw, posiadająca szereg użytecznych modułów i elementów, dających wiele możliwości
rozwoju i promocji firmy jak również wspierających pozycjonowanie.
Koszt firmowej strony internetowej waha się od 1500 zł do nawet 5-6 tysięcy złotych netto w zależności od zaawansowania projektu, funkcjonalności i ilości podstron.

Sklep internetowy

Sklep internetowy działa w oparciu o oprogramowanie, które zarządza produktami, stanami magazynowymi, obsługuje cały proces zakupowy od przyjęcia zamówienia, płatności, po wysyłkę. Oprogramowanie sklepu internetowego zapewnia bezpieczeństwo danych, dostarcza narzędzia do marketingu, i wiele innych funkcji sklepu.
Takie połączenie daje bardzo dużo możliwości w prezentacji firmy / oferty oraz pozwala na zarządzanie całością z jednego panelu administracyjnego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla klienta jak i firmy zarządzającej taką stroną.
Koszt strony internetowej połączonej ze sklepem waha się od około 2000 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Jak widać, nie można podać jednej stałej ceny dla stworzenia różnych stron internetowych. Wszystko zależy od jej wielkości i zaawansowania.
Bardzo ważnym elementem jest szczegółowy opis wymagań oraz podanie przykładowych stron które ci się podobają oraz dokładne przedstawienie Twoich oczekiwań.

Strona internetowa to wizytówka Twojej firmy, musi być nie tylko estetyczna i ładna wizualnie ale przede wszystkim musi spełniać, założone cele. Często z czasem strona internetowa ewoluuje i będzie rozwijać się wraz z Twoim biznesem.
Raz zainwestowane pieniądze z pewnością się zwrócą, a Twoja strona cały czas będzie skutecznie pracować na sukces Twojej firmy. Już wiesz, że potencjał Internetu jest nie do przecenienia. To najlepsze miejsce na promowanie usług i produktów Twojej firmy 24 godziny na dobę w każdej lokalizacji.

Jeśli chcesz otrzymać indywidualną wycenę strony internetowej wypełnij formularz, a koszt utworzenia Twojej nowej strony internetowej otrzymasz w 48h .
Wycena jest w pełni darmowa i niezobowiązująca.

Zobacz również