Jak zwiększyć bezpieczeństwo strony na WordPress?

Jak zwiększyć bezpieczeństwo strony na WordPress - strony internetowe

Jak zwiększyć bezpieczeństwo strony na WordPress? Zhakowana witryna WordPress może poważnie zaszkodzić. Hakerzy mogą kraść informacje o użytkownikach, hasła, instalować złośliwe oprogramowanie, a nawet rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie wśród użytkowników. Chociaż podstawowe oprogramowanie WordPress jest bardzo bezpieczne i jest regularnie kontrolowane przez setki programistów. Mimo wszystko żadna strona internetowa nie jest w 100 proc. bezpieczna i część z nich pada ofiarą ataku hakerskiego. Ty jako właściciel witryny możesz wiele zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo Twojego WordPressa.

WordPress to obecnie zdecydowanie najpopularniejsza platforma wykorzystywana do tworzenia stron internetowych. Jest on przede wszystkim darmowy, intuicyjny w obsłudze i doskonały do rozbudowy poprzez instalację rozmaitych wtyczek (więcej o WordPressie przeczytasz tutaj).
Bezpieczeństwo WordPressa to temat, który powinien mieć znaczenie dla każdego właściciela strony internetowej opartej o WordPress. Osoby decydujące się na stworzenie swojej witryny w Internecie często przykładają ogromną wagę do tego, jak będzie wyglądała ona pod względem graficznym, czy też jakie treści będą się na niej znajdowały. Zabezpieczenia i potencjalne zagrożenie schodzi w tym przypadku na drugi plan, co tylko i wyłącznie zachęca osoby nieupoważnione do szkodliwej ingerencji w stronę. Jeśli poważnie podchodzisz do swojej strony www, powinieneś zwrócić uwagę na najlepsze praktyki bezpieczeństwa WordPress.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo strony na WordPress?

Mocne hasło

Podstawą jest mocne hasło w panelu administratora, które dodatkowo powinno być regularnie zmieniane. Dla poprawy bezpieczeństwa warto korzystać ze znaków specjalnych, cyfr oraz małych i dużych liter.
Najczęstsze próby włamań do WordPressa wykorzystują skradzione hasła. Możesz to utrudnić, używając silniejszych haseł, które są unikalne dla Twojej witryny.

Aktualizacje

Zadbaj o to, aby Twój WordPress był zawsze w najbardziej aktualnej wersji i jego wtyczki również.
WordPress to oprogramowanie typu open source, które jest regularnie aktualizowane. Domyślnie WordPress automatycznie instaluje drobne aktualizacje. W przypadku głównych wersji musisz ręcznie zainicjować aktualizację.
WordPress zawiera również tysiące wtyczek i motywów, które możesz zainstalować na swojej stronie. Te wtyczki i motywy są obsługiwane przez zewnętrznych programistów, którzy również regularnie publikują aktualizacje.
Te aktualizacje WordPress mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności Twojej witryny WordPress. Musisz upewnić się, że WordPressa, wtyczki i motyw są zawsze aktualne.

Zaloguj się do swojego WordPressa i sprawdź, czy wtyczki, motyw oraz sam WordPress jest aktualny. Jeśli nie, koniecznie przeprowadź pełną aktualizację wszystkich komponentów.
Trzeba również wspomnieć, że jeśli nie używasz jakiś wtyczek bądź motywów na swoim wordpressie, to warto je z niego usunąć. Wyłączenie wtyczki niestety nie załatwia sprawy – należy ją skasować.

Usuwanie niepotrzebnych wtyczek

Im mniej wtyczek, tym mniej też luk bezpieczeństwa. Pozbywamy się zatem zarówno tych, których nie używamy, jak i tych, które są już nieaktualne. Należy być czujnym, bo jest cała masa wtyczek, w przypadku których ich wydawcy dawno już nie przeprowadzali aktualizacji. Mogą one zawierać błędy w zabezpieczeniu, a tym samym stanowić doskonałą sposobność włamania się na naszą stronę.

Login administratora

Login „admin” i „administrator” są najczęściej wpisywanymi podczas ataków.
W dawnych czasach domyślną nazwą użytkownika administratora WordPressa była „admin”. Ponieważ nazwy użytkowników stanowią połowę danych logowania, ułatwiło to hakerom przeprowadzanie ataków.
Na szczęście WordPress od tego czasu to zmienił i teraz wymaga wybrania niestandardowej nazwy użytkownika podczas instalacji WordPressa.

Sprawdzony hosting

Twoja usługa hostingowa WordPress odgrywa kluczową rolę w bezpieczeństwie Twojej witryny. Dobry dostawca hostingu podejmuje dodatkowe środki w celu ochrony swoich serwerów przed typowymi zagrożeniami. Stale monitoruje swoją sieć pod kątem podejrzanej aktywności.
Wszystkie dobre firmy hostingowe mają narzędzia do zapobiegania atakom DDOS na dużą skalę
Aktualizują oprogramowanie serwera, wersje php i sprzęt, aby uniemożliwić hakerom wykorzystanie znanej luki w zabezpieczeniach w starej wersji.
Od lat polecam hosting, którego sama używam, czyli Cyberfolks .

Certyfikat SSL

SSL (Secure Sockets Layer) to protokół, który szyfruje transfer danych między Twoją witryną a przeglądarką użytkownika. To szyfrowanie utrudnia kradzież informacji.
Po włączeniu SSL Twoja witryna będzie używać protokołu HTTPS zamiast HTTP, obok adresu witryny w przeglądarce zobaczysz również znak kłódki.

Regularne tworzenie kopii zapasowej

Kopie zapasowe to Twoja pierwsza obrona przed atakiem. Pamiętaj, nic nie jest w 100% bezpieczne. Jeśli strony rządowe mogą zostać zhakowane, to twoja strona również.
Kopie zapasowe pozwalają szybko przywrócić witrynę WordPress na wypadek, gdyby wydarzyło się coś złego.
Istnieje wiele darmowych i płatnych wtyczek do tworzenia kopii zapasowych WordPress, z których możesz korzystać np. UpdraftPlus.

Najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że musisz regularnie zapisywać kopie zapasowe całej witryny w lokalizacji zdalnej, nie na koncie hostingowym.

Zmienić lub zabezpieczyć hasłem adres wp-admin

Katalog wp-admin to szansa na podwójne uwierzytelnianie konta. Przed dostaniem się do wp-admina  wówczas trzeba wpisać jeszcze jedno hasło, co utrudnia włamanie się na konto.
Chroniąc hasłem swój katalog administratora WordPress, poprawiasz bezpieczeństwo najważniejszego punktu wejścia do Twojej witryny.
Często, gdy hakerzy próbują dostać się do Twojej witryny, robią to przez ekran wp-admin. Możesz pomóc chronić swoją witrynę przed potencjalnymi atakami, używając bezpiecznego hasła i ograniczając próby logowania. Ochrona hasłem katalogu administratora to sprytny sposób na dodanie kolejnej warstwy ochrony hasłem do Twojej witryny.

Ogranicz próby logowania

Domyślnie WordPress pozwala użytkownikom próbować logować się tyle razy, ile chcą. To sprawia, że Twoja witryna WordPress jest podatna na ataki. Hakerzy próbują łamać hasła, próbując zalogować się przy użyciu różnych kombinacji.
Można to łatwo naprawić, ograniczając liczbę nieudanych prób logowania, jakie może wykonać użytkownik. Możesz to zrobić dzięki wtyczce Login LockDown.

Widać więc wyraźnie, że o bezpieczną stronę na WordPressie zadbać można na wiele różnych sposobów

Zobacz również