Newsletter co to jest i jak może pomóc w rozwoju Twojej firmy?

NEWSLETTER co to i jak może pomóc w rozwoju Twojej firmy?

Newsletter co to jest, dlaczego jest ważny i co powinien zawierać? – Obecnie istnieje wiele platform mediów społecznościowych, liczba odbiorców na tych platformach ciągle rośnie. Jednak ich koncentracja i uwaga jest rozproszona. Coraz trudniej jest się przebić, przez gąszcz informacji i zdobyć zainteresowanie potencjalnych klientów. Jak więc w skuteczny sposób zdobyć uwagę odbiorców, jednocześnie promować swoją markę i pielęgnować relacje z klientami. Odpowiedź jest prosta za pośrednictwem Newslettera.

Dowiesz się

 • Czym jest newsletter?
 • Jakie są zalety newslettera?
 • Jak może pomóc w rozwoju Twojej firmy?
 • Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu newslettera?

Co to jest Newsletter?

Najogólniej mówiąc, newsletter to forma komunikacji e-mailowej wykorzystywana w celach marketingowych. Newsletter to narzędzie, które pomaga kontaktować się bezpośrednio z klientami za pośrednictwem poczty e-mail. To wiadomość e-mail wysyłana cyklicznie osobom, które się świadomie na niego zapiszą. Jest to świetny sposób informowania klientów o najnowszych produktach i usługach Twojej marki. Możesz także dzielić się cennymi wiadomościami branżowymi, wpisami na blogu lub informować o zniżkach i ofertach. Newsletter pomaga regularnie przypominać klientom o Twojej marce oraz pomaga pielęgnować relacje z nimi.

Newsletter to narzędzie marketingowe, które:

 • daje pełną kontrolę nad tym, co i do kogo wysyłasz.
 • masz pewność, że osoba, która zapisała się do newslettera chce być z Tobą w kontakcie i jest zainteresowana tym, co robisz,
 • masz pełną kontrolę nad Twoją bazą kontaktów i nie ryzykujesz nagłego obcięcia zasięgów tak, jak na przykład w przypadku wyłączenia kont na social media,
 • Systemy mailingowe dają dokładne statystyki.

Jakie są zalety Newslettera?

Newsletter jest świetnym narzędziem marketingu cyfrowego. Pozwala komunikować się bezpośrednio z potencjalnymi i obecnymi klientami w spersonalizowany sposób, dostarczając cenne treści i wartościowe informacje, prosto do ich skrzynek odbiorczych.

Newsletter koncentruje się na dostarczaniu bezpłatnych, wartościowych treści.

 • Newsletter świetnie nadaje się do edukacji i rozrywki Twoich subskrybentów,
 • to świetny sposób, aby pozostać w kontakcie z odbiorcami,
 • budowanie rozpoznawalność marki,
 • budowanie zaufania,
 • newsletter może być również wykorzystywany do promowania Twoich produktów i usług.

PAMIĘTAJ!

Komunikacja mailowa powinna przypominać otrzymywanie aktualizacji od interesującego i pomocnego przyjaciela, a nie sprzedaż od nachalnego sprzedawcy.

Możesz użyć newslettera, aby przekazać klientom aktualne informacje o Twojej firmie oraz Twoich usługach i produktach. Zapewnić odbiorcom wartościowe treści, aby z niecierpliwością czekali na Twoje e-maile, a także budować rozpoznawalność marki. Kiedy dostarczasz treści, które są istotne dla Twoich klientów i mogą pomóc im lepiej wykonywać swoją pracę lub żyć pełnią życia, wyrobią sobie nawyk otwierania Twoich e-maili. Więc kiedy wyślesz im promocyjną wiadomość e-mail, będą mniej skłonni Cię zignorować.

Newsletter, jeśli zostanie wdrożony prawidłowo, może skutecznie przyspieszyć rozwój Twojej firmy.

Wysyłając subskrybentom spersonalizowane wiadomości mailowe, które dodadzą autentyczną wartość, Twoja firma zacznie zbierać nieocenione korzyści. Zbudujesz większe zaufanie do swojej marki, wzmocnisz swoją reputację lidera w swojej dziedzinie. Tymsamym większysz swoje szanse na bycie na szczycie, gdy Twoi odbiorcy będą rozważać zakup czegoś w Twojej kategorii biznesowej.

Mówiąc prościej, im bardziej Twoi odbiorcy Ci zaufają, a Ty rozumiesz ich potrzeby, tym chętniej będą robić z Tobą interesy.

Wdrożenie newslettera może przenieść Twoją strategię content marketingową na wyższy poziom. Newsletter jest to konfigurowalny, przystępny cenowo i dostępny rodzaj komunikacji marketingowej. Jednak tym, co naprawdę odróżnia je od innych mediów, jest to, że zapewniają bezpośredni dostęp do skrzynek odbiorczych Twoich odbiorców.

Newsletter – na co zwrócić uwagę?

Tworzenie newslettera nie jest wcale trudne, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Co najważniejsze, nie możesz wysyłać masowych kampanii e-mailowych z kont Gmail lub Outlook. Takie platformy świetnie nadają się do użytku osobistego, ale brakuje im standardów uwierzytelniania, funkcji personalizacji i funkcji listy subskrybentów niezbędnych do przeprowadzenia skutecznej kampanii e-mail marketingowej.

Na rynku jest wiele rozwiązań, polskich i zagranicznych, takich jak: mailchimp, mailerlite, getresponse czy freshmail. Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety, więc wybór warto dobrze przemyśleć.

Jeśli chodzi o konkretne elementy, które powinieneś umieścić w swoim newsletterze:

 • przykuwający uwagę temat,
 • silne wezwanie do działania (CTA),
 • powinieneś upewnić się, że Twoje wiadomości mają jasny i spójny format,
 • dać swoim czytelnikom możliwość łatwej rezygnacji z subskrypcji, jeśli chcą.

Newsletter może być wykorzystywany do różnych celów i może mieć wiele różnych form. Naprawdę nie ma ograniczeń co do tego, jak możesz z niego korzystać. Na przykład Twój newsletter może zawierać:

 • cotygodniowe podsumowania treści,
 • szczegółowe przewodniki lub e-booki,
 • wywiady z ekspertami z branży,
 • studia przypadków i referencje,
 • wiadomości o nadchodzących wyprzedażach, promocjach i okazjach

Newsletter powinien dawać odbiorcom wartość.

Pamiętaj, że cały sens newslettera polega na tym, aby zaangażować subskrybentów, poinformować o nowościach w Twojej firmie lub branży. Jest mało prawdopodobne, że wszyscy Twoi subskrybenci mają te same potrzeby i zainteresowania, więc powinieneś rozważyć wysyłanie różnego rodzaju aktualizacji do różnych segmentów Twojej listy subskrybentów.

Na przykład rodzic pracujący w pełnym wymiarze godzin może preferować bardzo zwięzłą wiadomość e-mail. Podczas gdy osoba na emeryturze może mieć więcej czasu na przeczytanie dłuższej wiadomości. Spersonalizowanie newslettera sprawi, że czytelnicy otrzymają tylko te informacje, które są dla nich najistotniejsze, co z kolei poprawi zaangażowanie i współczynniki konwersji.

Prawda jest taka, że tylko cierpliwość i testy pozwolą Ci dowiedzieć się, jaka długość jest najlepsza dla Twojej konkretnej grupy odbiorców. Odpowiednia długość Twojego newslettera będzie zależeć od preferencji Twoich subskrybentów, które, mogą się różnić w zależności od segmentu. Ostatecznie najlepszym sposobem na ustalenie idealnej długości newslettera i optymalizację pod kątem, innych kluczowych wskaźników w kampaniach e-mailowych jest przeprowadzenie kilku testów.

Nieocenioną zaletą newslettera jest to, że może z niego korzystać niemal każdy rodzaj firmy, bez względu na skalę i branżę. Newsletter wspiera strategię marketingową marki i pomaga rozwijać firmę, . Możesz łatwo ocenić czy Twoje treści, działają, bazując na konkretnych danych, zamiast robić założenia. To nieocenione narzędzie do rozwijania listy e-mailowej, przekształcania subskrybentów w klientów oraz budowania zaufania i lojalności wśród odbiorców.

Teraz gdy wiesz, czym jest newsletter i jak może pomóc Twojej firmie. Nadszedł czas, aby zabrać się do pracy i włączyć go do Twojej strategii marketingowej.

Zobacz również