Własny sklep internetowy od czego zacząć?

Dlaczego warto i od czego zacząć?

Zakupy internetowe stają się coraz popularniejsze. Konsumenci darzą tę formę handlu coraz większym zaufaniem. Klienci nabywają produkty szybko, wygodnie, a w dodatku mogą je odbierać w dowolnym momencie za pomocą licznie występujących paczkomatów. Właśnie dlatego e-commerce rozwija się w imponującym tempie. Coraz więcej osób decyduje się założenie sklepu internetowego. Jeżeli Ty również chciałbyś rozpocząć swoje działania w tym zakresie, ale nie do końca wiesz, czy warto, czy jest to dla Ciebie właściwie… i od czego powinieneś zacząć, to dobrze trafiłeś! Zapraszam Cię do mini poradnika.

 

Czy warto założyć swój własny sklep internetowy?

Zacznijmy od tego, czy w ogóle warto otwierać sklep w sieci. Wiesz już, co zyskuje klient, decydując się na zakupy online. Co natomiast Ty możesz zyskać, zakładając swój własny sklep internetowy?

  • Oszczędzasz swój czas. Twoi klienci mogą robić zakupy przez całą dobę. Obsługa sklepu internetowego jest prosta i nie pochłania zbyt wiele czasu.
  • Oszczędzasz pieniądze. Koszty sklepu internetowego są o wiele niższe niż utrzymanie sklepu stacjonarnego. Dodatkowo wersja online zawiera elastyczne rozwiązania na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Koszty związane z zamknięciem lub zawieszeniem działalności będą dla Ciebie korzystniejsze.
  • Możesz zyskać większe grono klientów. Sprzedaż w tradycyjnym sklepie sprawia, że masz dostęp do bardzo ograniczonej liczby klientów. Jeśli zadbasz o kilka wersji językowych oraz wysyłkę międzynarodową, możesz rozszerzyć swoją sprzedaż nawet na cały świat.
  • Otrzymujesz pełną funkcjonalność i automatyzację. Stworzenie funkcjonalnego sklepu nie jest już wyzwaniem. Obecnie na rynku znajdziesz wiele rozwiązań, które oferują pełen zakres usług związanych ze sprzedażą internetową.

Od czego zacząć?

1. Pomyśl, jaki produkt chcesz sprzedawać. Masz sklep stacjonarny i chcesz go przenieść do świata online? A może po prostu od dawna marzysz o swoim własnym sklepie internetowym? Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę, przemyśl dokładnie, co chcesz sprzedawać, w jakiej formie i przede wszystkim, kto będzie Twoją grupą docelową. To właśnie od specyfiki klienta będą zależały następne kroki, między innymi wygląd strony, forma promocji, czy logistyka.

2. Wybierz platformę e-commerce. Możesz od podstaw stworzyć sklep internetowy samodzielnie lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Wszystko zależy od tego, jakie masz zasoby finansowe, ile masz czasu i co będziesz sprzedawać.

3. Zaprojektuj wygląd swojej strony. Na początku postaw na swoją markę. Dokładnie wybierz nazwę sklepu, zadbaj o projekt logotypu. Przygotuj wszystko bardzo profesjonalnie. To, jak widzą Twoją markę klienci, jest bardzo ważne, wpływa na ich zaufanie do firmy i produktu oraz finalnie na sprzedaż. Wygląd sklepu powinien być spójny z wizerunkiem marki. Twoja strona musi być jednocześnie profesjonalna i funkcjonalna.

4. Domena i hosting sklepu internetowego. Domena to inaczej nazwa strony internetowej. To właśnie ona identyfikuje Twój sklep. Wybierz ją bardzo rozważnie. W przypadku małego e-commerce sprawdzi się hosting współdzielony SSD, ale większy sklep internetowy, z dużą liczbą produktów potrzebuje już raczej dedykowanego serwera. Na rynku znajduje się wiele firm oferujących usługi hostingowe.

5. Oferuj metody płatności dostosowane do klientów. Integracja i wybór metod płatności to kolejny krok. Musisz wybrać metody płatności, które chcesz udostępnić klientowi końcowemu. Wybierając system płatności online, zwróć uwagę na bezpieczeństwo transakcji, dostępne rodzaje płatności, opcje automatyzacji zwrotów oraz intuicyjną obsługę systemu.

6. Zdecyduj o opcjach dostaw. Możesz zaoferować odbiór osobisty, samodzielnie zajmować się wysyłką lub korzystać z usług kurierskich oraz jeżeli zachodzi taka potrzeba – magazynów. Posiadając własny sklep internetowy, musisz w pełni zadbać o logistykę.

7. Dodatkowe funkcjonalności i reklama. Przemyśl, jakie dodatkowe opcje powinien posiadać Twój e-sklep. Startując ze sklepem internetowym, na pewno należy pomyśleć o jego promocji. Przemyśl, jakie kanały social media sprawdzą się w przypadku Twojego sklepu. Pomyśl nad kampaniami promocyjnymi, nad strategią, jaką chcesz przyjąć.

8. Stwórz regulamin. Każdy sklep internetowy musi mieć własny regulamin. Powinieneś spełnić swoje podstawowe obowiązki informacyjne wobec konsumentów (m.in. związane z polityką zwrotów, gwarancjami czy reklamacjami) oraz podać podstawowe dane związane z Twoim biznesem.

Założenie sklepu internetowego to świetny sposób na biznes w dzisiejszych czasach, a sam proces nie jest zbyt skomplikowany. Obserwuje się wysoki wzrost popularności tej formy zakupów. Rośnie również zaufanie konsumentów wobec e-zakupów. Zanim rozpoczniesz swoje działania, dokładnie przeanalizuj swój pomysł i zadbaj o profesjonalny wizerunek marki. Pamiętaj również o technicznych kwestiach, takich jak wybór platformy e-commerce, domeny i hostingu, metod płatności oraz zadbaj o logistykę i regulamin. Musisz wiedzieć, że samo założenie sklepu internetowego to dopiero początek drogi. Następnie czeka Cię między innymi wdrożenie strategii marketingowych, które sprawią, że Twój sklep będzie widoczny dla Twoich potencjalnych klientów. Założenie sklepu internetowego na początku może wydawać się bardzo trudne, jednak gdy zapoznasz się już z wszystkimi pojęciami i zrozumiesz, jak działa e-commerce, to na pewno sobie z tym poradzisz.

Zobacz również