WordPress – poznaj jego zalety i wady

WordPress – poznaj jego zalety i wady oraz sprawdź, dla kogo jest najlepszy.

WordPress to najprostszy i najpopularniejszy sposób na stworzenie pięknej witryny. Jest obecnie potężną platformą do tworzenia stron internetowych i solidnym system zarządzania treścią (CMS). Posiada wiele zalet, wszystko zależy od tego, jakie masz potrzeby i oczekiwania oraz jaką dysponujesz wiedzą i umiejętnościami.

Zastosowanie WordPressa

Oprogramowanie najczęściej wykorzystywane jest do tworzenia:

  • blogów,
  • stron firmowych z blogiem lub katalogiem produktów,
  • serwisów informacyjnych,
  • nieskomplikowanych aplikacji, np. ze zdjęciami,
  • prostych serwisów społecznościowych, np. z forum,
  • sklepów internetowych.

Zalety WordPressa

Darmowe, proste w użyciu narzędzie do tworzenia stron www. WordPress jest bezpłatną platformą, która jest przede wszystkim łatwa w użyciu. Zarządzanie treścią nie wymaga umiejętności kodowania.
WordPress jest łatwy do dostosowania za pomocą różnorodnych motywów i wtyczek. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Panel administracyjny jest przejrzysty i dobrze zaplanowany. Liczne funkcje dają możliwość dostosowania narzędzia do swoich indywidualnych potrzeb.
Bogata funkcjonalność i dostępność wielu wtyczek oraz motywów. Za pomocą dostępnych wtyczek możesz stale rozbudowywać i rozwijać swoją stronę. WordPress posiada również wiele bezpłatnych szablonów oraz motywów.

Pełna kontrola

Dużą zaletą jest również pełna kontrola nad stroną – możesz robić to także z poziomu urządzeń mobilnych, takich jak smartfon lub tablet.

Popularność platformy

Dzięki temu, że platforma jest tak popularna, wiele ważnych narzędzi posiada dostępne integracje dla WordPressa. Zaletą jego powszechności jest również szeroka dostępność do darmowych informacji na temat obsługi, czy problemów technicznych. Siłą WordPressa jest również jego stały i szybki rozwój. Dzieje się tak, dlatego że pracują nad nim rzesze programistów na całym świecie.

Przyjazne dla SEO

Już początkujący właściciel strony, w krótkim czasie z pomocą wtyczki Yoast SEO lub All in One SEO Pack może sprawić, że treści będą zrozumiałe dla wyszukiwarki.

Bezpieczeństwo

Częste aktualizacje pozwalają zachować odpowiednie bezpieczeństwo.

Wady WordPressa

Niestety WordPress nie jest doskonały. Omówione zalety w niektórych przypadkach
mogą być również wadami.
Darmowe, proste w użyciu narzędzie – owszem, jeżeli interesuje Cię tylko prosta strona. Jeśli natomiast chcesz ją rozbudować i wykorzystać bardziej zaawansowane funkcje, możesz spotkać się z dodatkowymi kosztami. Prawdą jest również, że nie musisz posiadać umiejętności kodowania, ale wprowadzanie bardziej zaawansowanych zmian będzie już wymagać od Ciebie podstaw znajomości języka HTML i CSS, a nawet PHP czy JavaScript.
Duża ilość występujących wtyczek również może być wadą – duża ilość zainstalowanych wtyczek nie wypływa dobrze na wydajność strony opartej o WordPress. Wybór odpowiedniej wtyczki wymaga również sporej wiedzy i doświadczenia.
Samodzielne prowadzenie strony ma w tym zakresie także swoje wady – musisz odpowiadać za jej bezpieczeństwo, dbać o instalowanie aktualizacji oraz o tworzenie kopii zapasowych.
Rozpowszechnienie WordPressa powoduje, że jest narażony na zawirusowanie i inne ataki ze strony hakerów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie Twojej strony opartej o WordPress

Dla kogo jest WordPress?

WordPress jest niezwykle popularnym systemem do zarządzania treścią – korzystają z niego małe firmy, początkujący deweloperzy, a także wielkie agencje i korporacje. Nie ma reguły. Platformę można dostosować do wielu potrzeb. Mając jednak świadomość, że jest to CMS do stron i sklepów internetowych, nie warto używać go do tworzenia serwisów społecznościowych czy zaawansowanych i
niestandardowych aplikacji, ponieważ ich funkcje znacznie wykraczają poza podstawową funkcjonalność strony internetowej i bloga.
WordPress jest bezpłatnym, prostym i popularnym narzędziem. Jest to środowisko przyjazne i ułatwiające prowadzenie strony. Najlepiej sprawdzi się dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoją stroną, lubią intuicyjne narzędzia, ale jednocześnie posiadają lub chcą nabyć podstawową wiedzę, np. na temat kodowania – tak aby sprawnie poruszać się po oprogramowaniu.

Zobacz również