Zdjęcia na stronę internetową

Projekt-i-grafika-zdjecia-na-strone-internetowa

Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową? Optymalizacja grafik na stronę www. Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę internetową?

 

Zdjęcia są atrakcyjnym urozmaiceniem treści na stronie internetowej. Odpowiednio dobrane grafiki, pomagają wywołać konkretne emocje i podkreślić klimat pisanej treści. Siła obrazu jest nie do przecenienia, strony www ze zdjęciami są dużo bardziej atrakcyjne dla odbiorcy niż sam tekst. Badania potwierdzają, że  80% użytkowników jest bardziej skłonna do czytania treści zawierających zdjęcia i obrazki.

Dlatego planując stworzenie strony internetowej, nie możesz pominąć kwestii grafiki. Ważny jest tutaj zarówno wygląd zdjęć, ich kolorystyka, odpowiedni dobór do tematu, jak i rozmiar, jakość, czy waga. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jak odpowiednio przygotować zdjęcia i grafiki na stronę internetową, jak również skąd brać darmowe zdjęcia na stronę www.

Optymalizacja zdjęć na stronę internetową

Obrazy i zdjęcia – wszelkie grafiki zamieszczane w witrynie, mają ogromny wpływ na ostateczną pozycję strony w wyszukiwarkach. Szybkość ładowania strony to jeden z czynników rankingowych Google’a. Elementy graficzne znacząco oddziaływują na czas w jakim strona ładuje się i wyświetla na monitorze, co przekłada się na wyniki wyszukiwania.

Pamiętaj o rozdzielczości i wadze zdjęcia

Optymalizacja to zmniejszenie rozmiaru plików graficznych, przy jednoczesnym zachowaniu jak najlepszej jakości obrazu. Aby zmniejszyć wagę zdjęcia bez utraty jakości dobrym rozwiązaniem jest skorzystać z kompresora online, który jest w stanie diametralnie zmniejszyć rozmiar, zachowując jakość zdjęcia. Dobrym tego typu narzędziem jest TinyPNG. Staraj się, aby waga zdjęcia na stronę internetową nie przekraczała wartość 200 KB. Pamiętaj również, że rozdzielczość 72dpi, w zupełności wystarczy do publikacji internetowej.

Jaki powinien być rozmiar zdjęcia na stronę?

Nie istnieje jedna, ogólnie ustalona specyfikacja jeśli chodzi o to jakie rozmiary zdjęć mają być stosowane na stronie www.  Możesz przyjąć ogólną zasadę, aby dodawać do swojej strony zdjęcia o maksymalnej szerokości 1920 pikseli i maksymalnej wysokości 1080 pikseli.
Jednak najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie rozmiaru zdjęcia do miejsca w jakim będzie wyświetlane na stronie www. Można to zrobić  w dowolnym programie graficznym np. w Photoshopie lub GIMP-ie. Dzięki temu zmniejszysz wykorzystanie transferu i przyspieszysz stronę.

Format zdjęcia

Warto zwrócić uwagę także na format zdjęć.

JPEG (.jpg) jest najpopularniejszym typem plików graficznych. Obrazy JPEG mogą być kompresowane, co sprawia że zdjęcia zachowują wysoką jakość przy małym rozmiarze pliku. Ze względu na swoją popularność, JPEG jest standardowym typem obrazu w internecie.

GIF (.gif) jest typem obrazu zapewniającym gorszą jakość niż JPEG, dlatego jest wykorzystywany do bardziej uproszczonych grafik, jak np. ikony. Świetnie nadaje się on do prostych obrazków na stronę internetową, które zawierają tylko kilka kolorów.

PNG (.png) staje się coraz bardziej popularnym typem plików, obsługuje więcej kolorów i zapewnia lepszą zachowalność jakości. Waga plików PNG jest wyższa niż JPEG, jednakże pozwala on na zapisywanie obrazków bez tła.

SVG popularny format w przypadku grafik wektorowych.

W większości przypadków JPEG będzie najlepszym wyborem, jako że zapewnia on najwyższą jakość w stosunku do rozmiaru zdjęcia. Dla przezroczystych obrazów, w których chcesz zachować elementy bez tła, PNG będzie idealny.

Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę internetową?

Zgodnie z prawem zdjęcia i grafiki, które można znaleźć w internecie nie mogą być bezkarnie kopiowane i używane na stronach internetowych lub na profilu w social media.  Najlepszym rozwiązaniem oczywiście byłoby umieszczenie na stronie internetowej grafik i zdjęć Twojego autorstwa, jednak nie zawsze jest to możliwe. Skąd zatem zdobyć zdjęcia, które legalnie możemy użyć do swoich potrzeb? Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowych baz stockowych zdjęć.

 1. Unsplash.com
  Główne zalety tego banku zdjęć to ciekawe fotografie dobrej jakości, bardzo duża baza zdjęć oraz regularne aktualizacje.
 2. Pixabay.com
  Popularny serwis oferujący darmowe zdjęcia. Strona ma użyteczne funkcję wyszukiwania oraz podział zdjęć na kategorie tematyczne.
 3. Pexels.com
 4. Stocksnap.io
 5. Kaboompics.com
 6. Picjumbo.com
 7. Librestock.com
 8. Lifeofpix.com
 9. Freeimages.com
 10. Picography.co

 

Pamiętaj aby przed umieszczeniem zdjęć na Twojej stronie zapoznać się z licencją i zasadami które określają, w jaki sposób można używać danego zdjęcia bez naruszania praw autorskich.

Zobacz również